GÖMEÇ BOSNA SANCAK DERNEĞİNDEN '20 KASIM SANCAK GÜNÜ' MESAJI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GÖMEÇ BOSNA SANCAK DERNEĞİNDEN '20 KASIM SANCAK GÜNÜ' MESAJI

 

Gömeç Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı'nca , 'Sancak Boşnak Milli Bayrağı Günü' nedeniyle yayımlanan mesajda, "Biz Boşnaklar; güçlü ve büyük bir millet olmamızın yanısıra onurlu bir mücadele vermiş, kahraman bir milletiz" denildi.

 

Sancak bölgesinde yaşayan Boşnakların en önemli milli bayramı olan ve 20 Kasım 2005'te Sancaklı Boşnakların resmi bayramı ilân edilen Sancak Boşnak Milli Bayrağı Günü, aynı zamanda 11 Mayıs 1991 tarihinde eski adı Sancak Müslüman Ulusal Konseyi olan Boşnak Milli Konseyi'nin (BNV)  kurulması dolayısıyla da kutlanmaktadır.

 

2005 yılından daha önce 1917 de Sjenica'da,1943 de Pljevlje'de Zavnos'la kaderine sahip çıkmak için harekete geçen Boşnak Aydınları bir kere daha harekete geçerek bugün BNV (Boşnak Milli Konseyi) olarak bilinen o zaman MNV ( Muslımansko Nacijonalno Vijece Sandzaka )'yi kurarak haklarını müdafaa ve mücadele için yeniden yola çıkmışlardır.1991 yılının 26-27 Ekiminde o zamanın Miloseviç rejiminin tüm tehditlerine rağmen OTONOMİ için referandum yapmayı başarmışlardır.

 

Gömeç Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Güven BULUŞ yaptığı açıklamada;

 

"Bugün, bizler için büyük bir önem taşımaktadır. 20 KASIM SANCAK günü hakları için yüz yıldır devam eden zulme karşı kahramanca direnmenin adıdır. Günlerdir Filistin ve Gazze'de yaşatılan benzer zulmü nefretle kınıyoruz. Bir an önce insanlık dışı bu zulümün durdurulmasını bekliyoruz. Filistin halkının yanında olduğumuzu ifade etmek isterim.

 

20 Kasım, bizlere direnme ruhunu miras bırakan ecdadımızı anma günüdür.  Sevinerek görüyoruz ki; 2005'den beri her geçen yıl daha büyük bir coşku ve duyarlılıkla, dünyanın dört bir tarafında, bu gün düzenlenen programlarla anılmaktadır. Bizler uzun yıllar boyunca insan hakları ve onurları için mücadele vermiş, güçlü ve büyük bir milletiz. Boşnak Dünyasının 'Sancak Boşnak Milli Bayrağı Gününü' kutluyoruz." dedi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye’nin ilk Dalış Köyü Balıkesir’deÖnceki Haber

Türkiye’nin ilk Dalış Köyü Balıkesir’de

BURHANİYE’DE DEVELER HAVUTLARINI TÖRENLE GİYDİSonraki Haber

BURHANİYE’DE DEVELER HAVUTLARINI TÖRENLE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!