-DÜNYA BOR SEKTÖRÜNDEKİ LİDERLİĞİMİZİ ARTIRARAK SÜRDÜRÜYORUZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
-DÜNYA BOR SEKTÖRÜNDEKİ LİDERLİĞİMİZİ ARTIRARAK SÜRDÜRÜYORUZ
AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu Katip Üyesi Av. Belgin Uygur, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinde TBMM Genel Kurul’unda bir konuşma yaptı.

Uygur konuşmasında, 2020 yılı bütçesinin her alanda yerliliği ve milliliği ön planda tutan Enerji, Savunma Sanayi, Tarım, Ulaştırma ve Teknoloji başta olmak üzere yerli kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya yönelik bir bütçe olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve öncülüğünde tüm Bakanlıkların yerli ve sürdürülebilir anlayışla geliştirdiği, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, ekonomik kalkınma ve refah artışına odaklanan bir bütçe olduğunu ifade eden Uygur; “Hükümetlerimiz döneminde yerli üretime verilen önem ve desteğin sonuçlarını özellikle Savunma Sanayi ve Bor üretiminde görmekteyiz” dedi.

 

Uygur, TBMM’de yaptığı konuşmasında sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya çatışmaların en yoğun olduğu bölgelerden birisidir. Bu da her an teyakkuz halinde olmamızı, gücümüzü artıracak çalışmalarda yeni yöntemler geliştirmemizi zorunlu hale getirmektedir. Bu açıdan milli kaynaklarımızı kullanarak, savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemekteyiz. Son yıllarda batılı ülkeler, savunma sektöründe Türkiye’ye ambargo uygulamaktadır. Özellikle Suriye'deki Barış Pınarı Harekâtı ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin ardından bu uygulamaların daha da sertleştiğini gördük. Biz de silahlı ve silahsız insansız hava araçlarımızı ve helikopterimizi kendimiz ürettik. Görüldüğü üzere önümüze çıkarılan engeller bizi durdurmamakta, tam tersine azmimizi artırmaktadır.”

 

Uygur sözlerine şöyle devam etti; “Hükümetimiz göreve geldiğinde yüzde 80 oranında olan savunma sanayindeki dışa bağımlılık oranı, bugün yüzde 30’a inmiştir. 2002 yılında sadece 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 700’e yaklaşmıştır. 2002 yılında yaklaşık 5,5 Milyar Dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken bugün yaklaşık 11 katlık bir artış ile 60 Milyar Dolarlık proje hacmine ulaşılmıştır. 2002 yılında yalnızca 248 Milyon Dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, bu yılın ilk 11 ayında 2,5 Milyar Dolar oldu. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma şirketleri arasında 5 firmamız bulunmaktadır.”

 

Uygur, Dünya rezervinin %73’üne sahip olduğumuz Bor’un üretilmesi, işletilmesi ve ihraç edilmesi hususundaki çalışma ve yatırımlarda yerli kaynakların kullanımını hızlandırdıklarını, 2018 yılında Bor satışlarının %11 arttığını, Dünya Bor sektöründeki liderliğimizin 2018 yılında %59 Pazar payı ile daha da güçlendiğini ifade etti. Uygur; “Balıkesir’de kurulu iki Bor tesisinden biri olan ve aynı zamanda Türkiye rezervinde önemli bir yere sahip olan Bigadiç Bor Fabrikasında; 2018 yılı itibariyle kârımızın satışlara oranı % 70’e yükseltilmiş, dönem kârımız 830 Milyon Lira olmuştur. Bandırma Bor Fabrikamızda ise; 455 bin ton olan üretimin neredeyse tamamına yakını ihraç edilmiştir. 2018 yılı için 164 Milyon Lira dönem kârı programlanmışken 596 Milyon Lira ile programın % 264 üstünde kâr elde edilmiştir” dedi.

 

Savunma, Nükleer, Metalurji ve Makina Sanayinde ve pek çok alanda kullanmak üzere Bor Karbür elde etmek amacıyla Türkiye’nin ilk Bor Karbür Tesisinin temelini 25 Ekim 2019 tarihinde Bandırma’da attıklarını hatırlatan Uygur, böylece artık doğal kaynakların yalnızca ham madde olarak değil uç ürün ya da ileri teknoloji ürünleri olarak ihraç edileceğini söyledi.

 

Uygur TBMM’deki konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Ülkemiz son 17 yılda yalnızca ekonomik değil, siyasi anlamda da söz sahibi olmuş ve dünyanın bölgesel güç merkezlerinden birisi olmuştur. Uluslararası alanda Türkiye’nin bölgesinde yükselen bir ekonomik ve siyasi güç olmasına liderlik eden Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. 2020 bütçemiz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
10 ADET SİLAH ELE GEÇİRİLDİÖnceki Haber

10 ADET SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

Başaran: Türkiye’nin Kardeşliği Dünyaya ÖrnekSonraki Haber

Başaran: Türkiye’nin Kardeşliği Dünyaya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!